Hannes Aitman

350 kr + serviceavgift

Debaser Strand

20 år (18 år med förköpsbiljett)

Sat

30 Jan

Dörrar 19.00

Fallow:

GET Tickets
Hannes Aitman släpper nytt album och återvänder till Debaser med sitt band The Pink House Union.

Kanske förgäves, kanske inte. Hannes Aitman är en av de låtskrivare som fortfarande söker efter något äkta i en samtid präglad av snabba beslut, statusdyrkan och girighet. Hans konstnärskap sträcker sig bortom musiken och tar form även i måleri och, än så länge outgivna, litterära verk.

Den mörka, lena men ibland lite bryska rösten och de praktfullt klingande melodierna har tagit honom till både en grammisnominering, höga kritikerbeyg och jämförelser med artister som Neil Young, Ulf Lundell, Bruce Springsteen, till och med Bob Dylan. 

Med albumet By The Morning skapar Hannes Aitman, tillsammans med sitt band The Pink House Union, något närvarande och något genuint levande. Det är just oviljan att kompromissa med kommersen och musikbranschens inrutade sätt som fått Aitman att välja sin egen väg. Texterna rör sig mellan förlåtelse, samhällskritik och existentiella frågor som på olika sätt berör människans innersta. Den 28 augusti släpps By The Morning på hans egen label, och den 30 januari 2027 är vi glada att välkomna Hannes Aitman tillbaka till Debaser Strand. 

Sat
30
Jan
2027
Sat
30
Jan
2027
Hannes Aitman

350 kr + serviceavgift

Debaser Strand

20 år (18 år med förköpsbiljett)

Sat

30 Jan

Dörrar 19.00

Fallow:

GET Tickets
HIGHLIGHTS
Thu
5
Nov
2026
CONCERT
Kristofer Åström
Fri
30
Oct
2026
CONCERT
Fauna
Fri
21
Aug
2026
CONCERT
Stockholm Roots
Thu
2
Jul
2026
CONCERT
Los Mirlos
Mon
15
Jun
2026
CONCERT
Valerie June
Tue
9
Jun
2026
CONCERT
Sugar
Thu
28
May
2026
CONCERT
Kathleen Edwards
TOP