Den norskamerikanska musikern Okay Kaya utforskar kropp och själ tillsammans med förföriska dansbeats, oförutsägbara syntar, mjuka gitarrer och viskande R&B. Men tillskillnad från andra musiker är Kaya Wilkins allt annat än sedvanlig.
På det nya albumet SAP som släpps via Jagjaguwar den 4 november föreställer sig Okay Kaya sig själv som trädsaft istället för människa och precis som hennes tidigare alster rymmer det nya albumet plats för både krokiga och finstämda dimensioner.
SAP är ett konceptalbum som kretsar kring medvetandet och processen bakom skivan började i isolation med fokus på det inre för att sedan leda vägen ut med gästsamarbeten från vänner som Nick Hakim, Adam Green från The Moldy Peaches och Franziska Aigner.
******
Debaser ingår i europasamarbetet Liveurope som stöttar ny musik och nya artister från europa genom våra 22 spelställen i lika många länder. Nätverket har i sin tur stöd av Kreativa Europa